A-ile

Ile waży, ile kilogramów – u nas znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

To, ile kilogramów powinno się przytyć w ciąży zależy od wcześniejszej wagi kobiety. Z reguły przyjmuje się jednak, że ciężarna nie powinna przytyć więcej niż 15-18 kg.

 

Przyszłe mamy, których BMI przed zajściem w ciążę utrzymywało się na prawidłowym poziomie, czyli między 18,5 a 25 zazwyczaj przybierają na wadze od 11 do 15 kg. Na nieco więcej dodatkowych kilogramów powinny się jednak nastawić panie, które przed ciążą miały niedowagę. Nie należy się jednak tym przejmować. W czasie ciąży dodatkowa warstwa tłuszczyku jest potrzebna, głównie po bo, by prawidłowo chronić znajdującego się w brzuchu maluszka.

ile kilogramów powinno się przytyć w ciąży

Panie, które jeszcze przed ciążą zmagały się z dodatkowymi kilogramami, teraz będą musiały stawić czoła prawdziwemu wyzwaniu. Poskromienie apetytu nie będzie łatwe. Jednak w ich przypadku ciążowa waga nie powinna wzrosnąć o więcej niż 9-11 kg wagi sprzed ciąży.

W pierwszych miesiącach ciąży waga zazwyczaj pokazuje nieznaczne różnice. Prawdziwa rewolucja zaczyna się już jednak w drugim trymestrze ciąży. Nie zdziw się więc, jeśli co tydzień wskaźnik wago będzie pokazywał dodatkowe pół kilograma. To zupełnie normalne. Poza samym maluszkiem dźwigasz teraz również wody płodowe, łożysko oraz większą ilość krwi.

Udostępnij

Dodaj komentarz